PRIČEVANJA

28. nov. 2021

Razmišljanja moja - GOSPOD, KAJ MI HOČEŠ POVEDATI?



 

Gospod, kaj mi hočeš povedati?





 

 

Verjetno vsak resnični, na novo rojeni kristjan, ki ima osebni odnos z Bogom, bolj ali manj pogosto doživlja, da mu določeni stihi govorijo in govorijo in se mora neprestano vračati k njim, dokler končno ne doume, da mu Gospod želi skozi njih globlje spregovoriti, kakor pa, da jih samo prebere in gre naprej.

 

To bi lahko primerjali s človekoma, ki se slučajno srečata na ulici. Lahko gresta samo eden mimo drugega, glave sklonjene v tla, hiteč vsak v svojo smer. Lahko se srečata tako, da drug drugega pogledata, mogoče celo v oči, se celo pozdravita, a se nista pripravljena ustaviti, da bi spregovorila kakšno besedo. Lahko pa se celo ustavita, se pogledata v oči, pokimata drug drugemu, se rokujeta in se predstavita drug drugemu po imenu.

 

Toda šele, ko se dva človeka po srečanju nekam skupaj usedeta in si vzameta čas za pogovor, podelita med seboj intimne delčke svojega življenja, lahko drug o drugem dobita globlji vtis in se na nek način čustveno povežeta med seboj.

 

Ali ni nekaj podobnega v našem odnosu z nebeškim Očetom, Gospodom Jezusom in Svetim Duhom?

 

Včasih beremo Sveto pismo kot nek roman, katerega besede in odstavke samo hitro preletimo, da lahko na hitro dobimo površen dojem vsebine.

 

Naš Gospod pa nas je poklical iz sveta k sebi, kakor je ustvaril tudi Adama in Evo, da bi imel z nami osebni odnos. Kako pa lahko vzpostavimo osebni odnos z Bogom? Skozi branje Božje Besede in molitev, ter razmišljanje – meditiranje Božje Besede.

 

Od tega ali nam bo Sveto pismo ob branju spregovorilo ali ne smo odvisni od Svetega Duha, istočasno pa tudi On od nas, če dajemo Božji Besedi v naših življenjih mesto, ki mu pripada – si vzamemo čas zanj.

 

Brati ga, pomeni biti z Jezusom, poslušati kaj nam govori, pomeni poslušati Jezusa. Kako čudovito je dojeti to vzajemnost in povezanost v odnosu Boga in človeka; človeka in Boga. To je nadnaravno in mnogokrat nepričakovano in presenetljivo in hkrati čudovito. Kot da srečaš ljubljeno osebo in ti ob tem srce hitreje začne biti, v pričakovanju nečesa, kar si želiš znova in znova, in se nikoli ne naveličaš in ti vedno prinaša nekaj novega.

 

O, Bog, kako čudovita je Tvoja ljubezen, da si se pripravljen postaviti na stopnjo razumevanja človeka ob sodelovanju Svetega Duha, ki je vez med ustvarjenim človekom in njegovim Stvarnikom; med nebom in zemljo, da bi te mi lahko razumeli.

 

In tako me ni in ni izpustilo. Znova in znova sem se morala vračati k tem stihom in vsakič znova in znova me je privlačila vsebina prebranega, vidna bistvenost teh besed, za katere je Bog želel, da bi jih razumela globlje kot običajno.

 

Sin moj, če sprejemaš moje izreke

In hraniš pri sebi moje zapovedi,

Tako da tvoje uho posluša modrost,

Da nagibaš svoje srce k razumnosti,

Da, če kličeš razsodnost,

Daješ svoj glas razumnosti,

Če jo iščeš kakor srebro,

Jo odkopavaš kakor zaklade,

Tedaj boš razumel strah GOSPODOV,

In boš dosegel spoznanje Boga.

Prg 2:1-5

 

Bog pravi: Sin moj, če sprejemaš moje izreke?

Ali ni to čudovito, da Bog naslavlja človeka, ki ga je ustvaril iz prahu zemlje in vanj vdihnil duha, da je postal živa duša; SIN MOJ. To je nedojemljiv pojem, mogoče samo igra besed ali pobožna želja človeka, biti naslovljen kot sin Boga. Biti sin Boga! Biti sin vsemogočnega Boga, ali ni to velika čast? Ali ni to nekaj neobičajnega, skoraj norega v očeh tega sveta. O, Bog, čudovito je biti tvoj sin ali hčerka.

 

Si lahko nekaj predstavljamo? Da ljudi na tem svetu, ki jih ne srečujemo pogosto in z njimi nismo sorodstveno povezani, vikamo. Boga pa, ki nas je ustvaril, ki je vsemogočen in ga celo še nikoli nismo videli s svojimi očmi, razen mogoče nekaj izjemnih srečnežev, Njega pa tikamo. Kakšna ironija in predrznost.

 

In Bog je pripravljen svojemu zemeljskemu sinu (kristjanu na novo rojenemu po Duhu), reči – ČE SPREJEMAŠ MOJE IZREKE . . . . .

 

On ne pravi moraš, ali dobro bi bilo če bi jih sprejemal ali celo če jih ne boš sprejemal, potem. . . . .  Ne, on pravi, ČE SPREJEMAŠ . . . .

 

Kako čudovit oče, ki daje sinu popolno svobodo v izbiri in mu daje možnost da izbere po lastni presoji, ne glede na to, da bo ta izbira imela za rezultat dobro ali slabo.

 

Če bi zemeljski očetje izbrali to pot, bi bili otroci veliko prej odgovorni za svoja dejanja in odločitve, ker bi njihove odločitve, po njihovi izbiri prinesle za seboj tudi posledice; slabe ali dobre.

 

Torej je nebeški Oče pravzaprav dal le predlog in v nadaljevanju navedel nadaljnje napotke in nakazal duhovni razplet sinove poslušnosti v tem, kar mu predlaga. Sinu daje vso svobodo, da je Njegovim napotkom poslušen ali ne, da jih razume ali ne.

 

Toda ali je dovolj samo sprejemati? Ali se tukaj ne postavlja vprašanje razumevanja, ali nerazumevanja, ki lahko povzroči zgrešitev cilja, oziroma iti mimo zaklada, ne da bi ga opazil in raziskal njegovo vsebino.

 

ČE SPREJEMAŠ MOJE IZREKE?

 

Tu prepričljivo ne gre samo za fizično razumevanje pomena teh besed. Dejansko gre tu prvenstveno za stanje poslušnosti, ki je osnovna podlaga za nadaljnje razumevanje napotkov, ki sledijo. Biti pripravljen sprejeti razumevanje, biti odprt za novo spoznanje in dojeti z duhom.

 

IN HRANIŠ PRI SEBI MOJE ZAPOVEDI

Kam shraniti sprejete izreke? Lahko v spomin, lahko v duh. In kako jih lahko shranimo, tako da nam bodo vedno na razpolago, ko jih bomo potrebovali, predvsem pa, da bo zaradi njih naš duh obogaten s spoznanjem in razumevanjem, ki nam bo dal globlje spoznavanje Boga.

 

In kakor skladišče z nekim materialom, ki je lahko polno ali napol prazno, se mora naš duh napolnjevati znova in znova, da ostane obogaten s spoznanjem o Njem.

 

IN BOŠ DOSEGEL SPOZNANJE BOGA

 

In boš dosegel . . . . .  Kako lahko nekaj dosežemo?

Najprej si moramo to zaželeti, po tem hrepeneti in se odločiti to narediti na najbolj učinkovit način in vztrajati, dokler se to ne zgodi – uresniči – udejanji v našem življenju.

 

To velja za ta svet v fizičnem in isto velja za učenca Jezusa Kristusa v duhovnem, le da se eno vidi, drugo pa se dosega po veri.

Ni komentarjev:

Objavite komentar