PRIČEVANJA

29. avg. 2022

ALI NAJ KRISTJANI IGRAJO VIDEO IGRE

 


Ali naj kristjan igra video igre?




 

 

 

ODGOVORI

 

Božja Besedje bila dokončana pred skoraj 2000 leti, in le-ta ne uči izrecno, ali naj kristjan igra video igre ali ne. Toda svetopisemska načela glede najboljše uporabe našega časa veljajo še danes. Ko nam Bog pokaže, da določena dejavnost nadzoruje naša življenja, bi se morali od tega za nekaj časa umakniti. Ta »post« je lahko posledica odvisnosti od hrane, filmov, televizije, glasbe, videoiger. Ljudi, živali, dejavnosti – vsega, kar odvrača našo pozornost od poznavanja in ljubezni do Boga ter služenja njegovemu ljudstvu. Čeprav nekatere od teh stvari same po sebi morda niso slabe, postanejo idoli, če nas odvrnejo od prve ljubezni ( Kološanom 3:5 ; Razodetje 2:4 ). Spodaj je nekaj načel, ki jih je treba upoštevati, ne glede na to, ali gre za video igre, televizijo, filme ali katero koli drugo zemeljsko dejavnost.

 

 

 

1. Ali me bodo video igre poučevale ali samo zabavale? Graditi pomeni graditi. Ali bo igranje video iger okrepilo vašo ljubezen do Boga, spoznanje o Njem in služenje drugim? »Vse je dovoljeno,« vendar ni vse koristno! »Vse je dovoljeno,« toda vse ne izgrajuje. Nihče naj ne išče svoje koristi, temveč korist drugega.« ( 1 Korinčanom 10:23-24 ; Rimljanom 14:19 ). Ko nam Bog da čas za sprostitev, bi morali poiskati spodbudne dejavnosti, v katerih bi uživali. Ali izberemo nedopustne in ne hvalevredne dejavnosti? Ko imamo izbiro med dobrim, boljšim in najboljšim, bi morali izbrati najboljše ( Galačanom 5:13-17 ).

 

2. Ali bo igranje video iger ubogalo lastno voljo ali Božjo voljo? Božjo voljo za njegove otroke je mogoče povzeti v Njegovi največji zapovedi: Ta je odgovoril: »Ljubi Gospoda, svojega Boga, iz vsega srca, z vso dušo, z vso močjo in z vsem mišljenjem, in svojega bližnjega kakor samega sebe.« ( Lk 10,27 ). Naša volja je bila onesnažena z grehom. Ker smo bili rešeni naših sebičnih želja, bi morali predati svojo voljo Bogu ( Filipljanom 3:7-9 ). Božja volja spreminja našo voljo ( Psalm 143:10 ). Njegove želje za nas postopoma postanejo tudi naše najgloblje želje.

 

Mnogi ljudje verjamejo, da je Božja volja dolgočasna in ponižujoča. Predstavljajo meniha v samotnem samostanu ali zdolgočasenega cerkvenega hišnika. Ravno nasprotno, ljudje, ki sledijo Božji volji za svoje življenje, so najbolj veseli, pustolovski ljudje. Branje biografij zgodovinskih junakov, kot so Hudson Taylor,  Amy Carmichael, Corrie Ten Boom in George Mueller, bo to potrdilo. Vsekakor so se ti svetniki soočali s težavami sveta, lastnega mesa in hudiča. Morda niso imeli veliko tega sveta, toda Bog je po njih izvršil velika dela. Sprva se zdi, da je njegova volja nemogoča in preveč sveta, da bi bila zabavna, toda Bog nam bo dal moč, da jo izpolnimo, in želje, da bomo v njej uživali. »Izpolnjevati tvojo voljo, moj Bog, me veseli, tvoja postava je v mojem srcu.« (Psalm 40:9 ; glej tudi Hebrejcem 13:21 ).

 

3. Ali igranje video iger slavi Boga? Nekatere videoigre poveličujejo nasilje, nespodobnost in neumne odločitve (npr. »Izpadel sem iz dirke, zato bom  razbil svoj avto«). Glede na to, da pripadamo Kristusu, bi morale naše dejavnosti prinesti slavo Bogu ( 1 Korinčanom 10:31 ) in nam pomagati rasti v spoznanju in milosti Kristusa.

 

4. Ali bo igranje videoiger prineslo dobra dela? »Njegova stvaritev smo, ustvarjeni v Kristusu Jezusu za dobra dela; zanje nas je Bog vnaprej pripravil, da bi v njih živeli.« ( Efežanom 2:10 ; glej tudi Titu 2:11-14 in 1 Peter 2:15 ). Lenoba in sebičnost kršita Božji namen za nas – delati dobra dela drugim. (1 Korinčanom 15:58 ; glej tudi Galačanom 6:9-10 ).

 

5. Ali nam bo igranje videoiger pomagalo do samokontrole? Mnogi ljudje pravijo, da lahko video igre postanejo odvisnost ali obsedenost. V krščanskem življenju za take stvari ni prostora. Pavel krščansko življenje primerja s športnikom, ki disciplinira svoje telo, da bi lahko dobil nagrado. Kristjani imajo večjo motivacijo, da živijo ločeno življenje samoobvladovanja – konec tega pa je večna nagrada v nebesih ( 1 Korinčanom 9:25-27 ).

 

6. Ali ti bo igranje videoiger dalo možnost, da koristno izrabiš čas? Vprašamo se lahko, kako bomo koristno uporabili svoje omejene minute. Preživljanje ur in ur ob igranju videoiger težko imenujemo dobra izraba časa. »Skrbno torej pazíte, kako živite, ne kot nemodri, ampak kot modri. Skrbno izrabljajte čas, kajti dnevi so hudi. Zato ne bodite nerazumni, ampak spoznajte, kaj je Gospodova volja.« ( Efežanom 5,15-17). »Tako da v času, ki mu ostane v mesu, ne živi več za človeška poželenja, ampak za Božjo voljo.« ( 1 Petrovo pismo 4:2 ; glej tudi Kološanom 4:5 , Jakobovo pismo 4:14 in Prvo Petrovo pismo 1:14-22).

 

7. Ali prestanete preizkus Filipljanom 4:8? »Sicer pa, bratje, vse, kar je resnično, kar je vzvišeno, kar je pravično, kar je čisto, kar je ljubeznivo, kar je častno, kar je količkaj krepostno in hvalevredno, vse to imejte v mislih.« ( Filipljanom 4:8). Ali je vaš um, ko igrate video igre, osredotočen na Božje ali posvetne stvari?

 

8. Ali bo igranje video iger ustrezalo mojemu življenjskemu namenu? Pavel je zapisal, da bodo ljudje v zadnjih dneh »... bolj ljubili užitke kot Boga« ( 2. Timoteju 3:4 ). Zahodna kultura ustreza temu opisu. Radi se igramo. Nekristjani postanejo odvisni od zabave, kot so filmi, šport in glasba, ker nimajo višjega namena kot uživati ​​življenje pred smrtjo. Te zabave ne morejo resnično zadovoljiti ( Pridigar 2:1). Ko kristjani postanemo zasvojeni z istimi stvarmi kot nekristjani, ali lahko resnično rečemo, da izkazujemo novo življenje: »Da boste neoporečni in nepokvarjeni, brezgrajni Božji otroci sredi sprijenega in pokvarjenega rodu, med katerim žarite na svetu kakor zvezde.« ( Filipljanom 2:15 )? Ali pa dokazujemo drugim, da v resnici nismo nič drugačni od njih in da Kristus naših življenj ni bistveno spremenil?

 

Pavel je imel za svojo največjo prednost poznavanje, ljubezen in ubogljivost Boga. »Toda kar je bilo zame dobiček, to sem zaradi Kristusa začel imeti za izgubo. Še več, za izgubo imam vse zaradi vzvišenosti spoznanja Kristusa Jezusa, mojega Gospoda. Zaradi njega sem zavrgel vse in imam vse za smeti, da bi bil Kristus moj dobiček in da bi se znašel v njem, in to ne s svojo pravičnostjo, ki izvira iz postave, ampak s pravičnostjo, ki je po veri v Kristusa, se pravi s pravičnostjo, ki je iz Boga in sloni na veri,  da bi spoznal njega in moč njegovega vstajenja ter delež pri njegovem trpljenju, pri tem pa postajam podoben njegovi smrti.« ( Filipljanom 3:7-10 ). Bo igranje videoiger pokazalo mojo ljubezen do Boga ali mojo ljubezen do stvari tega sveta? ( 1 Janezovo 2:15-17).

 

9. Ali mi bo igranje video iger omogočilo večno osredotočenost? Kristjani upajo na večne nagrade v nebesih, če so zvesti na zemlji (glej Matej 6:19-21 in 1 Korinčanom 3:11-16 ). Če se osredotočimo na večno življenje v nebesih in ne na mimobežne užitke na zemlji, bomo predali želje, čas in srce službi za Boga ( Kološanom 3:1-2 ; 23-24 ). Če naše imetje ali dejavnosti povzročijo, da izgubimo naše večne nagrade, ali so vredne tega?  (Luka 12:33-37).

 

Kristjani pogosto poskušajo služiti Bogu in svojim lastnim željam. Toda Jezus je jasno povedal: »Nihče ne more služiti dvema gospodarjema.« ( Matej 6:24 ). Bog nam daje veselje v času dela za Božje kraljestvo in počitka ( Pridigar 5:19 ; Matej 11:28-29 ; Kološanom 3:23-24 ). Najti moramo to ravnovesje med delom in rekreacijo. Ko si vzamemo čas za sprostitev, kot je to naredil Jezus ( Mr 6:31 ), bi morali izbrati poučno dejavnost.

 

Vprašanje ni »Ali lahko igram video igre?« ampak »Ali bi bile video igre najboljša izbira?« Ali me bo to poučevalo, izkazalo ljubezen do bližnjega in poveličalo Boga? Opravljati moramo hvalevredne dejavnosti, ne le dovoljenih. Ne glede na to, kako vas vodi, mu predvsem goreče sledite. Pripravite se na večnost. Vsaka žrtev se bo ob srečanju z Jezusom zdela nepomembna.



Ni komentarjev:

Objavite komentar