PRIČEVANJA

17. okt. 2023

Felix Harpeln - POVRNITEV ČASTI V BOŽJO HIŠO



 POVRNITEV ČASTI V BOŽJO HIŠO

 

Felix Halpern



 

 

Ko govorimo o časti, se zdi, da hitro izginja. Pregovori 26 pridejo do bistva vprašanja:  »Kakor sneg poletju in kakor dež ob žetvi, tako se čast ne spodobi norcu.« (Prg 26:1). Ali pa: »Kakor kdor zavije kamen v pračo, tak je, kdor izkaže norcu čast.«

Čast potem ni za vsakogar.  V Božji hiši je lahko prisotna sramota. Lahko se tako normalizira, da se meja sprejemljivega vedenja spušča vse nižje. Če družina odraža takšne stvari, ki se včasih dogajajo v hiši našega Očeta, bi menili, da je nefunkcionalno. Vendar, kaj smo mi, če nismo ljudje, ki častijo drug drugega, naši voditelji pa vsak dan sledijo tem načelom našega Očeta? Toda glede na naše čase bi morali o tem razpravljati.

 

 

ČAST in BREZČASNO

 

 

NAČELA

 

Generacije so skozi načela časti našega Očeta prek njegovih zakonov vzpostavljala medsebojno spoštovanje; nepretrgano so prehajale iz ene generacije v drugo. So tako preproste in nedvoumne, da bi njihov pomen lahko dojel celo otrok. Vendar se zdi, da jih danes več ljudi težko prepozna. Pa vendar apostol Janez piše: »Ljubezen je to, da živimo po njegovih zapovedih. Zapoved – to ste slišali že od začetka – pa je to, da naj živimo v ljubezni.«

 

Nadalje navaja v I. Janezovem 3:16. »Ljubezen spoznavamo po tem, da je On dal življenje za nas. In takó smo tudi mi dolžni dati življenje za brate.« Zato ne bi bilo presenetljivo, da se večina teh zapovedi nanaša na naše vedenje, kar nas vedno pripelje nazaj k krepostnim načelom našega Očeta. Salomon je na primer vedel, kako počastiti svojega očeta Davida; Elizej je častil Elija, Jožef je častil Jakoba in Janez je častil Jezusa, tako kot je Jezus častil svojega Očeta. Generacija, ki išče takšno slavo, našega Očeta, bo nedvomno našla zadovoljstvo. Tam se tudi pristno prebujenje naseli v srca njegovega ljudstva. 

 

​Ko je Jezus podal analogijo iz narave glede kraljestva, je izjavil, »Vsako drevo namreč spoznamo po njegovem sadu.« (Luka 6:44). Bistvo je. Pravi otrok kraljestva je drugačen: »Iz našega osrčja bodo tekle reke žive vode.« (Janez 7:38) Takšne preobrazbe kraljestva ne morejo priti brez osebne integritete. (celovitost, skladnost, pristnost, poštenost, verodostojnost. K temu dodajte še odpuščanje drugim, ljubezen do sobratov in sester). Še enkrat: »Kajti Božje kraljestvo ni le veliko govorjenja, temveč življenje z Božjo močjo.« (Božje kraljestvo namreč ni v besedi, temveč v moči. 1. Korinčanom 4:20). Potem, Rimljanom 14:17-19, »Kajti Božje kraljestvo ni jed in pijača, marveč pravičnost, mir in veselje v Svetem Duhu. Kdor namreč v tem služi Kristusu, je všeč Bogu in spoštovan pri ljudeh. Prizadevajmo si torej za to, kar je v prid míru in medsebojnemu izgrajevanju." Ta posebna vrlina časti je vidna v Rimljanom 12:9-11: »Ljubezen naj bo brez hinavščine. Odklanjajte zlo, oklepajte pa se dobrega. Drug drugega ljubíte z bratovsko ljubeznijo. Tekmujte v medsebojnem spoštovanju. Ne popuščajte v vnemi, temveč bodite goreči v duhu, služíte Gospodu. Deset zapovedi, Božji moralni kodeks za človeka, kaže, da je čast osrednje načelo, ki vodi ravnanje Izraelcev. Po drugi strani pa je bil vodnik za vse Božje ljudstvo.

 

​Torej, ko vstopite v Očetovo hišo, ne bi smelo nikogar presenetiti, da naletite na to. Pravzaprav bi morali pričakovati. Od vratarja do tistega, ki pozdravlja ljudi, čast bi morala biti prisotna vsem, ki prihajajo vanjo. Da ne pozabimo, narava našega Očeta je ČAST in zaradi tega razloga je njegov Sin nadvse počaščen.

 

 

ČAST DELA

 

 

ODLIKOVANJA

 

​Kjer se guma sreča s cesto, kot pravijo, je čast spoštovati nekaj ali nekoga. To predstavlja dragoceno luč v tako temni družbi današnjega časa. Ko Božje ljudstvo spoštuje drug drugega, se razlikuje v očeh sveta od drugih ljudi. Da bi spoštovali stvari, ki jih časti naš Oče, spoštujmo načelo razlikovanja.

 

Kot ponazoritev tega, naj omenim, da s svojim časom častimo Boga, ko vzamemo sobotni dan na stran in ga tako ločimo od vseh drugih dni. Sveti sklici se razlikujejo od vseh drugih državnih praznikov. S svojim denarjem častimo Boga, z desetino in posebnim dajanjem. V biblijskih časih so leta častili tako, da so sobotno leto ločili od vseh drugih let. Častimo Cerkev, kongregacijo ali skupnost, ker povsod, kjer se jih dva ali več zbere v Njegovem imenu, se to zbiranje razlikuje od vsakega drugega zbiranja na zemlji. Nazadnje, častimo Izrael in Judovsko ljudstvo, ker jih je Bog naredil ločene od vseh drugih narodov. To zadnjo točko podrobneje obravnavamo na koncu tega poglavja.

 

 

IZGUBA ČASTI

 

 

IZGUBLJAMO RAZLIKOVANJE

 

Eno omembe vredno načelo je vredno ponoviti. Z izgubo časti gre tudi izguba razlikovanja, na njegovi poti pa vedno sledi nazadovanje božjih zapovedi. Prvih pet od desetih zapovedi, vzetih iz naših predhodnih pripomb, obravnava naš odnos do Boga, ki ga predvsem častimo. To so nešteti verzi, ki nas spodbujajo, naj Boga častimo z ustnicami, pa tudi s premišljanjem našega srca. Zadnjih pet zapovedi obravnava naše medsebojne odnose. To vključuje Božjo družino, kajti če čast razpade, razpade tudi Božja družina.

 

Vsekakor lahko kongregacija deluje in deluje kot dobro naoljen stroj, toda če čast med njenimi člani ni ohranjena, je ena od bistvenih lastnosti našega Gospoda odsotna.

 

 

Bodimo jasni. Poteka akutna izguba časti.

 

  

Politični voditelji se norčujejo drug iz drugega z obeh strani političnega hodnika in svet na preveč duhovnih voditeljev gleda kot na mešetarje denarja ali nemoralne. Imamo naziv »pastor« nadomeščen z »vodja ekipe«, sobotni kodeksi oblačenja pa so kavbojke in sandali. Prihaja nov val ležernosti.

 

Zdaj dobro poznam trenutne statistike in trende, ki razkrivajo, da se mladi bolj odzivajo na priložnostna oblačila kot na formalna. Mlajši zavračajo formalnost, ne nujno kot znak duhovnosti, ampak zato, ker čutijo, da oseba, ki jim pridiga, govori nizko. Toda glede na ta kulturni premik bi se ti isti ljudje, če bi jih povabili na državniško večerjo v Belo hišo, potrudili, da bi v predsedniški hiši nosili svoja najboljša oblačila.

 

Zagotovo so danes vrednote v velikem konfliktu. Spomnimo se stvari, kot je pastorjev naziv sveta služba, ki jo je naš Gospod posvetil in dal Cerkvi. »In on je dal, da so nekateri apostoli, drugi preroki, spet drugi evangelisti, spet drugi pastirji in učitelji, da se sveti usposobijo za delo služenja, za izgrajevanje Kristusovega telesa, dokler vsi ne pridemo do edinosti vere in do spoznanja Božjega Sina, do popolnega človeka, do mere doraslosti Kristusove polnosti.« (Efežanom 4:11-13). Samo to bi bilo dobro rešiti iz našega časa in ji povrniti od Boga dano mesto dostojanstva.

 

 

ČAST in SEME

 

 

Povezava med častjo in semenom je prvič odkrita v Genezi: »Dokler bo trajala zemlja ne setev ne žetev, ne mraz ne vročina, ne poletje ne zima, ne dan ne noč ne bodo prenehali.« (1. Mojzesova 8:22) Najpomembneje pa je, da je seme Božja beseda, kot jo najdemo v Luku 8:11. Po naravi ima seme od Boga dane izjemne lastnosti. Med interakcijo s prstjo, vlago in soncem se nežni poganjki dvignejo, da prodrejo v zemljo in iz zemlje in postanejo rastlina.

 

Razmislite o sončnici. Rastlina, zasnovana tako, da se obrne proti soncu. Kaj pa, če bi se namesto tega obrnila proti senci? Ali ne bi to signaliziralo čudno mutacijo in signaliziralo, da mora biti nekaj narobe? Je to seme, zemlja ali okolje? V naravi bi lahko bili vsi trije?  Ko je Pavel govoril o tistih z obliko pobožnosti, a brez moči, to kaže na mutacijo semena. Lahko bi rekli, počakaj malo. Ali ne mislimo na seme Svetega Duha, seme Božje besede in seme vere? Ali ima lahko ta vrsta semena res mutacijo? Nebo ne daj! 

 

Ja! Seme je dobro! Bog je dober! Njegovo delo je dobro! In na srečo je to seme nespremenljivo! Pavel v 2. Timoteju 3 opisuje negotovo okolje, v katerem se danes nahaja Božja družina. Z drugimi besedami, ko gre za okolje zadnjih dni, bodo ljudje postali sovražni do tega nespremenljivega semena in mnogim ne bo več moglo roditi časti. Večinoma ga bodo mnogi iskali, mnogi pa ne. Spominja me na Pregovore 26:1:

 

»Kakor sneg poletju in kakor dež ob žetvi, tako se čast ne spodobi norcu.« Ste že kdaj videli sneg v poletnem dežju? Če bi, bi bila to ena od tistih mutacij ali aberacij narave.

 

Predvsem se čast torej pripisuje našega Očeta. Ne samo, da povzdigne Hišo, ki jo je zgradil naš Oče, ampak aktivira tudi blagoslov v vsakem okolju našega življenja. Rekel bi, da je tisti posameznik, ki ga Bog postavi v tvoje življenje, da te blagoslovi, ker ga je pritegnil k tebi, odvisen od tega, koga si počastil. Čast bo bodisi odklenila vrata ali jih zaprla. V poslovnem svetu bo razlika med več ali manj denarja.

 

Že dolgo razumem to načelo, da če častim in spoštujem ta področja, ki so pomembna za mojega nebeškega Očeta, bo sledil njegov blagoslov. Če bomo sejali sramoto, se bodo vrata zaprla, Božja naklonjenost pa bo onemogočena.

 

Osebno veliko blagoslovov in naklonjenosti, ki sem jih doživel v življenju, pripisujem spoštovanju. Počastil sem svojega delodajalca, ker sem najprej počastil svojega Očeta. Ste ujeli povezavo med obema? Pregovori 3:4: »Tako boš našel milost in dobro dojemljivost pri Bogu in pri ljudeh.«

 

ČASTNI MOŽ

 

JOŽEF

 


Ko razmišljamo o Jožefovem življenju, je pred nami izjemen primer načela časti. Najprej je Jožef sanjal o žetvi žita ter o uspešnem kmetu in pastirju. Ko pa so slišali za to, se je v njegovih bratih razvnelo ljubosumje in prodali so ga v Egipt, močan in z žitom bogat narod, kjer so pastirje sovražili kot gnusobo. Jožefa so spremljale okoliščine, zaradi katerih bi zlahka postal nečasten. Njegovo življenje je večinoma potekalo med preizkušnjami in stiskami stran od doma, vendar je bil vedno časten človek.  Upoštevajte dejstvo, da so ga njegovi bratje prodali Izmaelcem, ti pa so ga dali na trg sužnjev v Egiptu. Potem ko so ga pripeljali k Potifarju, visokemu častniku v faraonovi vojski, so ga vrgli v ječo zaradi lažnih obtožb Potifarjeve hudobne žene. Nato razloži pomen faraonovih sanj in posledično postane dragocen. Jožefovo življenje dobro poznamo, ko pa gre za Božjo družino, ali imamo opravka s kriminalci ali z Božjimi ljudmi.

 

Razmislimo o tem. 

Ni komentarjev:

Objavite komentar